10 nejkontroverznějších filmů světové kinematografie

kontroverzni

Seznam několika nejkontroverznějších filmu současnosti i doby nedávno minulé. Pokud máte vlastní tip, který jsme neuvedli, budeme rádi když se podělíte v komentářích.

Srbský film

Srpský film

Často označován za nejodpornější film všech dob. Podle autorů má film představovat metaforu pro soudobý úpadek společenských hodnot a úroveň morálky východní Evropy, která je jedním z největších producentů pornografického materiálu na světě. Film se nesmí promítat ve Španělsku, Finsku, Portugalsku, Francii, Německu, Austrálii, na Novém Zélandu, Malajsii, Singapuru a Norsku.

Dogma

Dogma

Hvězdně obsazená komedie, která je noční můrou všech ortodoxních křesťanů. Film si nebere servítky a s posměškem rozebírá jedno katolické dogma za druhým.

Antikrist

Antikrist

Po tragické smrti dítěte se snaží pár zachránit své manželství v odlehlém dřevěném srubu uprostřed lesů, které, k divákovu překvapení, jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. Proti filmu protestovalo několik feministických organizací z různých koutů světa.

Šifra mistra Leonarda

Da Vinci Code

Filmy s náboženskou tématikou vždy přitahují vášnivé diskuse a Šifra mistra Leonarda není výjimkou. Film podle knižní předlohy Dana Browna rozebírá několik hlavních církevních dogmat pomocí jednoduchých a přitom pádných faktů. Režisér Ron Howard čelil během natáčení několika výhrůžkám zabití.

The Interview

The Interview

Ve zkratce se dva televizní baviči dozvědí, že fanouškem jejich pořadu je samotný Kim-Čong-Un. Oba tedy napadne „perfektní“ nápad vydat se do KLDR vyzpovídat samotného Kima a zároveň ukázat světu, že dokážou být i seriózními novináři. Vše se však obrátí naruby poté, co se o jejich cestě dozví CIA a dá jim úkol Kima zneškodnit. Samotný děj filmu není zrovna podle oscarového scénáře a herci nepodávají heroické výkony. To ale vůbec nevadí, kontroverze spočívá hlavně ve výhrůžkách, které se snesly na studio Sony Pictures. Útočníci navíc pohrozili, že zaútočí na všechny kina, které snímek The Interview budou promítat. Je skutečně film tolik pobuřující? Přesvědčte se sami. Film se šíří převážně digitální distribucí.

Lidská stonožka

The Human Centipede

Tak trochu jiná „road movie“ ve které si 2 kamarádky vyjedou na cestu po Evropě. Kdesi v Německu se jim porouchá auto a rozhodnou se přenocovat v nedaleké opuštěné vile. Ráno se probouzejí v provizorní podzemní nemocnici patřící zvrácenému chirurgovi s velkou fantazií…

Lolita

Lolita

Čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine – Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští… Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku… Podobně pobuřující je i film Děvčátko z roku 1978 o dívce vyrůstající se svou matkou v nevěstinci…

South Park: Peklo na zemi

South Park Peklo na zemi

Film s největším počtem sprostých slov (zapsán v  Guinessově knize rekordů). Konkrétně je to 399 nadávek. Stejně jako v seriálu není autorům nic svaté. Film byl v Iráku krátce po premiéře zakázán kvůli scénám zobrazujícím bývalého prezidenta Saddáma Husajna obcujícího se Satanem. V Kanadě, ze které si autoři střílí nejvíce, k významnějším protestům nedošlo.

Kids

Kids1

52-tiletý režisér Larry Clark ve filmu KIDS velmi přesvědčivě zachytil podle scénáře devatenáctiletého mladíka jeden den ze života newyorských teenagerů, jejichž čas takřka beze zbytku vyplňují drogy a sex. Mladíček Telly je posedlý získáváním nezletilých panenských milenek. Kromě jiných předností to pro něj znamená jistotu, že se nenakazí nějakou pohlavní chorobou. Právě on však nevědomky šíří AIDS… Režisér o rolí hlavních postav obsadil podobné teenagery z ulice. Dva z nich už dnes nežijí.

Umučení Krista

Umučení Krista

Americko-italský film, který popisuje velmi barvitě posledních dvanáct hodin života a utrpení Ježíše Krista. Ještě před premiérou vyvolal vášnivou debatu mezi náboženskými skupinami. Židovské kruhy film obvinily z antisemitské provokace. Podle nich Utrpení Krista svaluje vinu za ukřižování Ježíše pouze na Židy. Díky tomu vzrostl počet kin, které měly zájem o promítání premiéry z 2000 na 3000 (v USA).

 

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.