Film Americký sniper, jak to bylo doopravdy?

american-sniper

Blíží se česká premiéra filmu Americký sniper (6 nominací na Oscara – nej. film, hl. herec Bradley Cooper, scénář, zvuk, střih, z.efekty). Hlavním hrdinou má být Chris Kyle (Bradley Cooper), který v letech 2003 až 2009 zneškodnil 160 cílů, což je největší počet sestřelů v americké vojenské historii.

Stalo se ale vše tak, jak vypráví film?

Skutečný Chris Kyle po návratu z války napsal vzpomínkovou knihu (také Americký sniper), ve které se vrací k důležitým momentům svého života. Pojďme si teď porovnat několik zásadních i méně důležitých momentů z filmu/knihy a rozhodnout zda jde o fakta nebo účelovou fikci. Článek obsahuje spoilery.

Přestal s krocením býků a přidal se k SEALs až po rozchodu

Krocení býků sice bylo skutečné. Ve své knize vzpomíná na ježdění mezi městy na býčí rodeo, avšak…

Výsledek: Fikce

Ukončení této kariéry nepřišlo po rozchodu, ale po jednom ošklivém pádu, kdy jej býk vláčel dokud nebyl v bezvědomí.

Chris Kyle zastřelil mladého chlapce nesoucího granát

Film začíná, když se Kyle musí rozhodnout zda zabít malého chlapce, který je na ulici s mariňáky a u sebe má něco co vypadá jako granát. Rozhodne se jej zastřelit a poté i jeho matku, která granát zvedla. Následně se Kyle potýká s tím, že první koho zabil, bylo dítě.

Výsledek: Fikce

Jeho úplně prvním cílem byla žena. Podle knihy chlapec žije.

americký sniper chris kyle

Chris Kyle na snímku z roku 2012

Kyle zabil iráckého snipera jménem Mustafa

Irácký sniper Mustafa tam prý skutečně byl a i jeho legenda rostla na bitevním poli s pověstí, že dokáže zasáhnout cíl na více než 800 metrů. Chris Kyle jej však ve své knize nezmiňuje. Zdůvodnil to tím, že zkrátka nechtěl psát o někom, kdo mu zastřelil kamarády.

Výsledek: Neznámý

Ve filmu sice nakonec Mustafu zabije, ve skutečnosti však jeho smrt potvrzena nebyla. Podle pozdějších zvěstí byl Mustafa ještě naživu.

Na jeho hlavu byla vypsána odměna na základě tetování

Ve filmu Americký sniper je na Kylovu hlavu vypsána odměna 20.000$. Všem nepřátelům bylo řečeno, že jej mohou identifikovat podle tetování, které má na paži.

Výsledek: Téměř pravda

Odměna sice vypsána byla, ale jak Chris Kyle vysvětlil v jednom rozhovoru, odměna byla za jakéhokoli amerického odstřelovače.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.