Filmy na Youtube, boj s větrnými mlýny?

film youtube-velky

V době, kdy se téměř denně mažou portály nabízející přehrání filmů či seriálů zdarma se ukazuje zajímavý fenomén, proti kterému mohou společnosti chránící autorská práva bojovat jen velice těžko. O čem je řeč? Plné filmy na Youtube, dokonce i v češtině.

A jak je to možné? Jednoduchost nahrávání videí na Youtube a stále rostoucí počítačová gramotnost uživatelů, je smrtící kombinace pro všechny filmová studia.

Navíc se stále zrychlujícím internetovým připojením je nahrání filmu na youtube otázka několika minut. Krom toho je Česká republika pro zahraniční studia jen malá rybka v obrovském oceánu nelegálních filmových kopií. Filmy v češtině, ať už s dabingem nebo titulky, vydrží na Youtube i několik měsíců než je příslušná organizace (u nás Česká protipirátská unie) najde, nahlásí a nakonec Google smaže. V době, kdy je zkrátka snazší nahrát než smazat, se ani jiný výsledek očekávat nedá.

Vlk z wall street filmy na youtube

Vlk z Wall Street byl v roce 2014 nejstahovanějším filmem

Je ale sdílení filmů na youtube legální? Samozřejmě, že ne. Důležitá věc, která však filmům na youtube hraje do karet je, že se NEjedná o hromadný upload jednotlivců, ale o ojedinělé případy spousty uživatelů a nikdo zkrátka nebude hnát něco podobného k soudu. Většinou vše končí smazaným videem/účtem a tím pádem i „čistým štítem“ dané osoby.. a jak už bylo zmíněno na začátku, do 30 minut jsou filmy na Youtube zpět.

Odkaz není zločin?

Závěrem jedno rozuzlení. Co myslíte, je odkaz na video nebo stažení z cizího serveru (ulož.to, rapidshare, youtube,…) trestný? Podle rozsudku Nejvyššího soudu z roku 2013 ano! Tehdy soud odsoudil šestnáctiletého mladíka z Liberce mimo jiné i za sdílení odkazů.

Za neoprávněný zásah do zákonem chráněných práv ve smyslu § 270 odst. 1 tr. zákoníku lze považovat i takové jednání pachatele, který na Internetu v prostoru vyhrazeném pro své internetové stránky umístí odkazy (tzv. embedded linky) umožňující neoprávněný přístup k rozmnoženinám děl (např. filmových a televizních) umístěných na externích serverech.

Celý text rozhodnutí najdete ZDE.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.