Jamie Dornan v ČR při natáčení atentátu na Heydricha

Jamie Dornan Jan Kubiš Anthropoid

Hvězda snímku Padesát odstínů šedi, Jamie Dornan, se objeví v ČR při natáčení historického filmu o atentátu na Heydricha s názvem Anthropoid.

Film dostal jméno podle původní operace československých výsadkářů, kteří v květnu 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Akci provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří na zastupujícího protektora zaútočili v kobyliské zatáčce. Gabčíkovi v kritické chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha zranil. Původní zranění nebylo tak vážné (bezprostředně po útoku se snažil útočníky pronásledovat), ovšem později se jeho stav zhoršil nejspíš kvůli otravě krve a 4. června zemřel.

Následné období, označované jako heydrichiáda, znamenalo pro Československo teror a masové vyvražďování. Nejčastěji se zmiňuje vyvraždění obcí Lidice a Ležáky.

Jelikož šlo o zcela ojedinělý případ v celé historii druhé světové války, kdy se úspěšně podařilo násilně zlikvidovat některého z vysokých nacistických pohlavárů, můžeme očekávat silný filmový zážitek.

Cillian Murphy ve filmu Batman začíná

Jeden z hlavních herců – Cillian Murphy ve filmu Batman začíná

Režie se ujme Brit Sean Ellis, který se zároveň podílí i na scénáři. V hlavních rolích se jako Josef Gabčík a Jan Kubiš objeví slavní herci Cillian Murphy (Počátek, Vyměřený čas, Batman začíná) a Jamie Dornan (Padesát odstínů šedi, The Fall). Není náhoda, že role Kubiše připadla právě Dornanovi. Podle historických knih měl Kubiš u žen vždycky úspěch. Autoři se tak rozhodli využít aktuálního fenoménu Christiana Greye.

Jamie Dornan v ČR

Jamie Dornan ve filmu Padesát odstínů šedi

Kdo se ujme role Reinharda Heydricha ještě není známo. Momentálně je vše ve fázi příprav a schvalování financování. Filmaři zažádali o zařazení do tzv. filmových pobídek, na jejichž základě by bylo producentům vráceno od Státního fondu kinematografie 20% prokazatelně vynaložených nákladů. K natáčení v Praze má dojít začátkem července 2015.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.