Karel Gott a rakovina: Aktuální stav je horší než předpoklady

Karel Gott

Karel Gott je momentálně hospitalizován v nemocnici se zhoubným nádorovým onemocněním zvaným Non-Hodgkinův lymfom. Rakovina byla objevena při operaci náhlé příhody břišní, kvůli které byl zpěvák před několika dny převezen do nemocnice.

Šestasedmdesátiletý zpěvák byl po nálezu rakoviny přepraven do Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze, kde od nedělního večera zahájil cílenou onkologickou léčbu. O jeho zdravotním stavu nejprve informovala mluvčí Aneta Stolzová a později i Ivana Gottová skrze facebookový profil.

Milí Karlovi příznivci, manžel si přeje, abyste věděli o jeho aktuálním zdravotním stavu. I přesto, že se mi to nepíše lehce, situace je bohužel taková, že Karlovi byl při operaci náhlé příhody břišní diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom. Bylo potřebné Karla převést z IKEM na specializované hematologické oddělení I. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Manžel je v těch nejlepších rukou a pod dohledem těch nejlepších specialistů v čele s Prof. MUDr. Markem Trněným, CSc. a jeho týmem odborníků. Dnes byla zahájena onkologická léčba za použití nejmodernějších prostředků. Celá rodina věříme, že i díky vaší podpoře se bude mít Karel sílu uzdravit. Moc vás zdraví a statečně bojuje, protože vás nechce zklamat. Zvládly to jiné rodiny, zvládneme to společně také. Ivana s celou rodinou

Délka léčby není jasná

Prof. MUDr. Marek Trněný CSc. již médiím po souhlasu Karla Gotta celou situaci potvrdil a vyjádřil nejistotu ohledně doby léčby, v tuto chvíli prý nelze odhadnout. Děsivou diagnózu tak mírní alespoň obecné definice Non-Hodgkinova lymfomu. Podle mnoha zdrojů dokáže moderní medicína toto dříve smrtelné onemocnění s úspěchem ve vysokém procentu zcela vyléčit. Ovšem jako u většiny podobných případů i zde ve velké míře záleží na stádiu nemoci, věku pacienta a dalších subjektivních faktorech. Více informací o nemoci najdete v odstavci na konci článku.

Vystoupení se ruší

Z pochopitelných důvodů se ruší i všechny naplánovaná vystoupení pro nejbližší období, včetně účasti na slavnostním vyhlášení soutěže Český Slavík Mattoni pro rok 2015. Zde se Karel Gott uchází o jubilejního 40. Zlatého slavíka. Hlasování probíhá až do 22. listopadu. Podrobné informace o soutěži i návod jak hlasovat, naleznete zde.

Karel Gott rodina

Ještě nedávno si Karel Gott užíval muzikál Mamma Mia. Foto: Facebook Karel Gott

Non-Hodgkinův lymfom

Může se vyskytovat ve všech tkáních, ve kterých jsou přítomny lymfocyty (bílé krvinky), takže kromě uzlin postihuje kostní dřeň, zažívací trakt, štítnou žlázu, oko, mozek, kůži, játra, slezinu, plíce, kosti, varlata, ledviny nebo další tkáně.

Non-Hodgkinské lymfomy se dělí na NHL nízkým a vysokým stupněm malignity (zhoubnosti). Ty vysokým stupněm malignity jsou velmi agresivní, od začátku způsobují řadu vážných obtíží, ale při dostatečně razantní léčbě jsou vyléčitelné. Naproti tomu NHL nízkým stupněm malignity (indolentní) probíhají daleko pomaleji, člověk o jejich existenci nemusí měsíce nebo dokonce léta vůbec vědět. U této skupiny lymfomů je reakce na léčbu obvykle také velmi dobrá, ale nemoc má sklon se vracet, je nutno ji opakovaně léčit a dlouhodobá předpověď je špatná. (Zdroj: Ordinace.cz / MUDr. Jarmila Křížová PhD)

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.