Leonardo DiCaprio možná nikdy nezíská Oscara. Proč?

Leonardo DiCaprio oscar

Leonardo DiCaprio je téměř bez výjimky zárukou kasovního trháku. Jeho poslední film Vlk z Wall Street navíc drží rekord za nejstahovanější film všech dob, ovšem ani to mu přízeň americké filmové akademie nezíská.

Právě naopak. Za své nejvýdělečnější filmy se nedostal ani do nominací, ale takový už je trend poslední doby.

Pokud si i vy klepete nechápavě na čelo, proč členové americké filmové akademie snad dokonce záměrně vynechávají divácky nejúspěšnější filmy ze svého hodnocení, věřte, že důvod je prostý.

Abyste lépe porozuměli ukřivděným hercům jako je zmiňovaný Leonardo DiCaprio, Johny Depp nebo dokonce Brad Pitt, uvedu několik statistik o členech americké Akademie filmového umění a věd, kteří stojí za udělováním Oscarů.

Kdo předává Oscary?

Akademie má přibližně 6000 členů. Tvoří ji z části herci ocenění zlatou soškou (přibližně třetina) nebo lidé, kteří se na oscarových snímcích nějakou formou podíleli. V roce 2013 byl průměrný věk členů 63 let. Poměr mužů a žen pak jednoznačně nahrává mužům (76%). Pokud tedy příště budete tipovat výsledky Oscarů, zkuste se zeptat svého dědečka.

Ovšem porota je samozřejmě pro všechny herce stejná. Proč tedy DiCaprio pravidelně utírá nos? Jedním z důvodů může být absence role tzv. tragického hrdiny, který přes četná příkoří, předsudky a fyzickou nebo psychickou bolest nachází osvícení. Tyto role vyhrávají Oscary už desítky let a trend poslední doby rozhodně nenaznačuje změnu.

Leonardo Dicaprio wolf oscar

Svou roli hraje ve velké míře i obyčejná smůla. Každý ročník, kdy jej akademie nominovala, se o ocenění popralo mnoho kvalitních herců ve filmech se silným tématem. Být to jiný rok, věřím, že by dnes leštil minimálně 2 zlaté sošky.

Leonardo DiCaprio, nominace a vítězové

roknominace zavítězza film
1994Co žere Gilberta GrapeaTommy Lee JonesUprchlík
2005LetecJamie FoxxRay
2007Krvavý diamantForest WhitakerPoslední skotský král
2014Vlk z Wall StreetMatthew McConaugheyKlub poslední naděje

Dalším z důvodů proč jej kritici přehlíží je paradoxně jeho hezká tvář, která může budit dojem, že jde o pouhého hezouna, jenž má do kin přilákat ženy všech věkových kategorií. Ne že by to snad bylo něco neobvyklého, ovšem pro DiCapria, který se ve většině svých rolí může snahou emočně roztrhat, je to trochu přísné škatulkování. V tomto ohledu se nabízí paralela s hercem Paulem Newmanem, který byl dříve také známý jako idol žen. Svého Oscara se dočkal až po 7. nominaci. Doufejme, že Leo bude mít více štěstí.

Leonardo dicaprio oscar catch me

Naděje do budoucna

Tento rok bude Leonardo DiCaprio natáčet western Revenant, ve kterém si zahraje těžce raněného vojáka, jenž byl v divočině zanechán na pospas osudu. Promo zatím přímo nenaznačuje další oscarový snímek, nicméně zajímavé je obsazení režiséra. Filmu se ujal Alejandro González Iñárritu, tedy muž stojící za akademickým úspěchem Birdmana. Kromě Oscara za nejlepší film, režii, scénář a kameru, byl film nominován i za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Své nominace se tak poprvé dočkal i Michael Keaton. V tomto ohledu hrají všechny karty pro Lea, nechme se tedy překvapit. Česká premiéra filmu Revenant je naplánována na 14. 1. 2016.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.