Martin Shkreli: Pro zdražení léku jsem měl dobrý důvod

Martin Shkreli

Martin Shkreli se stal ze dne na den jednou z nejméně oblíbených celebrit na světě. Stačilo k tomu jediné, zvýšit cenu léku Daraprim, který pomáhá pacientům s AIDS nebo rakovinou – a to hned 50ti násobně.

Vše začalo už v srpnu tohoto roku, kdy Martin Shkreli coby šéf farmaceutické firmy Turing Pharmaceuticals, rozhodl o koupi práv na výrobu léku Daraprim. Firma za patent zaplatila 55 milionů dolarů (cca 1,3 miliardy Kč) a stala se tak jediným možným výrobcem.

Krátce po převzetí nastavil Martin Shkreli u léku novou cenovou politiku, která zahrnuje 50-násobné zdražení. Z původních 13,5$ za jednu dávku cena stoupla na 750$. Pro úplnost dodávám ještě výrobní cenu – 1$.

Tento krok vzbudil obrovskou vlnu odporu nejen v organizacích sdružujících pacienty s HIV a nakažlivými infekčními chorobami, ale i u široké veřejnosti. Spousta lidí se tedy rozhodla svůj názor projevit na Shkreliho osobním Twitteru, kde právě probíhá vášnivá diskuse mezi odpůrci a hrstkou příznivců.

Martin Shkreli twitter

Martin Shkreli své jednání často obhajuje i na soukromém Twitteru.

Sám Martin Shkreli je v posledních hodinách častým hostem amerických televizních stanic, které se ptají na jeho pohnutky. V rozhovoru pro televizi Bloomberg zmínil, že cena léku byla původně značně podhodnocena, takže momentální cenová hladina více odpovídá podobným lékům. Zároveň dodal, že společnost Turing Pharmaceuticals chce převést většinu zisku z Daraprimu do vývoje nové, účinnější verze.

Co je to Daraprim?

Lék byl vyvinut už v roce 1940 společností GlaxoSmithKline. Nejčastěji se používá při léčbě toxoplazmózy, avšak jeho pozitivní vliv se projevil i při léčbě AIDS a rakoviny. Předchozím majitelem patentu byla spol. Impax Laboratories.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.