Nejlepší filmy 2015

Nejlepší filmy 2015

Minulý rok byl pro filmového fanouška extrémně zajímavý a zároveň žánrově pestrý. Na své si přišli jak vyznavači kvalitních dramat, tak i fanoušci animovaných komedií. Pojďme se tedy společně podívat na obecně nejlepší filmy roku 2015.

Seznam je sestaven na základě dat z ČSFD (nezahrnuty filmy s nízkým počtem hodnocení) s českou premiérou v roce 2015 – tzn. nezáleží na roku výroby, i když většinou jsou tyto údaje shodné.

Nejlepší filmy 2015

Everest (76%)

EverestEverest připomíná jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale houfy dobrodruhů z celého světa. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?“ vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?“

Mission Impossible – Národ grázlů (78%)

Mission Impossible – Národ grázlůStátním úředníkům se poněkud zajídají neortodoxní pracovní metody tajné vládní služby IMF (Impossible Mission Force), proto ji rozpustí a jejího šéfa Ethana Hunta chtějí hnát k zodpovědnosti. Mezitím se začíná o slovo hlásit mýtická organizace Syndikát, jejímiž členy jsou zběhlí tajní agenti. Jejím cílem je prostřednictvím řízených teroristických útoků zavést trochu jiný světový pořádek. Podaří se Huntovi pomocí svých přátel zastavit profesionální teroristy? A komu vlastně může věřit? Páte pokračování jednoho z nejlepších filmových agentů je opět plné nečekaných zvratů!

Teorie všeho (79%)

Teorie všehoTeorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh jednoho z nejchytřejších lidí planety – Stephena Hawkinga. Příběh začíná v roce 1963, kdy má, coby nadějný student kosmologie na Cambridge, perfektní výhled do budoucna. Vše se však náhle změní, jakmile mu doktoři sdělí nemilosrdnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt… Autenticita filmu dojala i skutečného Stephena Hawkinga, který po světové premiéře složil hlavnímu herci (Eddie Redmayne) poklonu.

Šílený Max: Zběsilá cesta (81%)

Šílený Max: Zběsilá cestaŠílený Max, pronásledovaný svou pohnutou minulostí, je přesvědčen, že jediný způsob jak přežít, je vydat se na osamělou pouť. Narazí však na skupinu prchající pustinou ve vyzbrojeném obrněném vozidle, v jejímž čele stojí elitní Imperator Furiosa. Citadelu, odkud prchají, tyranizuje Immortan Joe, kterému kdosi odcizil něco nenahraditelného. Rozzuřený vojenský vůdce svolá všechny své gangy a ve vysokooktanové silniční válce nemilosrdně pronásleduje prchající rebely. Ve 120 minutách neustávající akce exceluje  Tom Hardy a Charlize Theron.

Star Wars: Síla se probouzí (81%)

Star Wars Síla se probouzí

Mezi nejlepší filmy roku se samozřejmě zařadily i nejnovější Hvězdné války. Další část navazuje přibližně s 30-letým odstupem na události šestého dílu. Staří hrdinové se musí opět vrátit, aby zachránili Republiku před fanatiky z Prvního řádu. Ačkoliv příběh až okatě kopíruje některé prvky z předchozích dílů, je zde zároveň cítit, že se jedná o důležitý mezník začínající novou epickou trilogii. Tohle si žádný fanda nemůže nechat ujít.

Kingsman: Tajná služba (81%)

KingsmanTajní agenti organizace Kingsman nepotřebují mít na konci svých jmen žádné nuly. Tato špionážní služba je oproti jiným britským službám rozhodně nevládní a pochopitelně supertajná. Počet jejích agentů je pevně daný a za každého, který odešel (většinou nedobrovolně a bolestně), nastoupí pečlivě vycvičený a otestovaný nováček, kterého doporučí některý z agentů ve službě. Právě díky tomu se do výběrového systému dostávají hlavně synové významných rodin. Jenže co se stane, když svou šanci dostane obyčejný kluk, který tráví většinu času na ulici, je nezaměstnaný a má nakročeno do kriminálu…

V hlavě (81%)

V hlavěStejně jako my všichni, i Riley je ovládána svými emocemi – Radostí, Strachem, Hněvem, Znechucením a Smutkem. Emoce žijí v Řídícím centru, centrále uvnitř Rileyiny mysli, odkud jí pomáhají vypořádat se s nástrahami všedních dní. Jak se Riley se svými emocemi společně pokoušejí vyrovnat s problémy nových začátků v San Franciscu, do kterého se s rodiči nedávno přestěhovala, propuká v Řídícím centru zmatek. Ačkoliv se Radost, Rileyina hlavní a nejdůležitější emoce, pokouší zachovat všem pozitivní myšlení, objevují se mezi jednotlivými emocemi neshody v tom, jak se co nejlépe vypořádat s novým městem, domovem a školou.

Kód Enigmy (82%)

Kód Enigmy

Britsko-americký filmový thriller vypráví příběh matematického génia, který díky své jedinečné mysli pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak tisíce lidských životů. V hlavních rolích Benedict Cumberbatch a Keira Knightley.

Marťan (82%)

MarťanAstronaut Mark Watney (Matt Damon) málem zahynul během jedné z prašných bouří na Marsu. Ostatní členové týmu se domnívali, že je již mrtvý, a ve spěchu planetu opustili. Watney tak omylem zůstává na nehostinném místě sám se skromnými zásobami jídla, a musí využít veškeré svoje schopnosti a znalosti (nejen) botanika, aby přežil a vymyslel způsob, jak vyslat signál na Zemi.

Whiplash (85%)

whiplashDevatenáctiletý jazzový bubeník Andrew Neiman sní o slávě, ale není si jistý tím, zda se jeho sny někdy naplní. Jednoho večera na Andrewa, který právě cvičí na bicí, narazí Terence Fletcher, dirigent, proslavený svým učitelským talentem ve stejné míře jako svými nemilosrdnými praktikami… Tento původně festivalový film si nakonec odnesl 3 Oscary za Nejlepšího herce ve vedlejší roli (J. K. Simmons), zvuk a střih. I jakožto muzikální antitalent jsem si film zamiloval. Po právu patří mezi nejlepší filmy 2015.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.