Netflix v ČR nejpozději v roce 2016

netflix v ČR videotéka

Videotéku Netflix v ČR přivítáme nejpozději koncem roku 2016. Vedení internetové televize potvrdilo své plány nabízet u nás služby už příští rok.

Netflix začal s evropskou expanzí v roce 2012. Tehdy služba pronikla do Velké Británie a Irska, později téhož roku i do Dánska, Švédska, Finska a Norska . Následující rok se dočkalo Nizozemsko a loni na podzim také Německo s Francií. Tento rok se očekává expanze do Itálie, Španělska a Portugalska. Při optimistickém scénáři můžeme Netflix v ČR čekat koncem roku 2015 nebo v prvním čtvrtletí 2016. Naopak nejhorší možný scénář počítá i s koncem roku 2016. Informaci potvrdil šéf komunikace Netflixu, Cliff Edwards.

Netlflix radikálně změnil způsob jak lidé sledují televizi. Diváci už nejsou ovlivnění časovým harmonogramem jednotlivých stanic, ale program si tvoří sami. Kromě toho Netflix nabízí sledování seriálů a filmů v různých zařízeních a platformách jako je PC, Mac, Xbox, PlayStation 3, Wii a také v mobilech či tabletech.

Služba funguje už od roku 1999. Tehdy šlo pouze o jednoduché zasílání DVD filmů poštou. Od roku 2009 se firma orientuje na „půjčování“ webového obsahu. Díky relativné nizké ceně a obrovské nabídce filmů, které jsou předplatitelům přístupny prakticky ihned, si služba vydobyla nejsilnější místo na trhu streamovaných médií. Momentálně si Netflix předplácí 60 milionů uživatelů ze Severní / Jižní Ameriky a části Evropy.

netflix v ČR videotéka

Příklad videotéky v Netflixu

Vstup do českého prostředí však bude značně komplikovaný kvůli zaplněnému trhu. Pro malý počet předplatitelů (největší základnu má Voyo s necelými 30 tisíci) existuje velké množství podobných videopůjčoven – největší: Voyo, TopFun, Filmy Google Play, iTunes, O2, Alza.cz, IVIO nebo HBO.

Je tedy otázkou čím Netflix přesvědčí českého diváka, aby mu dal přednost. Hlavním důvodem může být cena. V Británii stojí základní přenos £5.99. V HD si pak zákaznici připlatí ještě o libru navíc. V ostatních evropských zemích je cena stanovena na €7.99 a podobnou cenu čekáme také u nás – v přepočtu tedy za 220Kč. (pro srovnání Voyo, TopFun – 189Kč)

Druhým důvodem může být větší nabídka filmů v databázi. Tomu však oponuje vedoucí sekce Voyo – Petr Horák. Podle něj Netflix nemá lokální obsah ani člověka, který by vyjednával s operátory a retailem. Doslova pak dodal: ,,Nemám z nich obavy.“ Vzhledem k tomu, že se Netflix postupem času stává jedničkou v každé zemi, by určité obavy mít měl.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.

  • Marco

    Já mám Voyo a jsem spokojený. Taky nevěřím, že by Netflix v ČR udělal revoluci. Nemůžete srovnávat USA či VB a země mluvící anglicky. V Itálii je služba podobná Voyu, jnemuje se Infinity a má skoro stejné tituly jako Voyo. Manažer Infinity řekl, že Infi ity má stejný obsahjako Netflix. Prostě ta služba se musí přizpůsobit dané zemi. To stejné bude i tady. Uvidíte.