Nominace na Oskary 2016

Nominace na Oskary 2016

Předávání cen Akademie, neboli Oscar 2016, proběhne sice až koncem února, ovšem už dnes se můžeme podívat na letošní nominace a tipovat vítěze.

Slavnostní galavečer 88. ročníku předávání Oscarů proběhne 28. února v nádherném Dolby Theatre na známé ulici Hollywood Boulevard v Los Angeles.

Moderátorem večera bude již podruhé komediální herec Chris Rock (poprvé v roce 2002).

Nejlepší film

  • Brooklyn
  • Marťan
  • Most špiónů
  • Zmrtvýchvstání
  • Room
  • Sázka na nejistotu
  • Spotlight
  • Šílený Max: Zběsilá cesta

Režie

  • Lenny Abrahamson – Room
  • Alejandro González Iñárritu – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Thomas McCarthy – Spotlight
  • Adam McKay – Sázka na nejistotu
  • George Miller – Šílený Max: Zběsilá cesta

Herec v hlavní roli

  • Bryan Cranston – Trumbo
  • Matt Damon – Marťan
  • Leonardo DiCaprio – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Michael Fassbender – Steve Jobs
  • Eddie Redmayne – Dánská dívka

Herečka v hlavní roli

  • Cate Blanchette – Carol
  • Brie Larson – Room
  • Jennifer Lawrence – Joy
  • Charlotte Rampling – 45 let
  • Saoirse Ronan – Brooklyn

Herec ve vedlejší roli

  • Christian Bale – Sázka na nejistotu
  • Tom Hardy – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Mark Ruffalo – Spotlight
  • Mark Rylance – Most špiónů
  • Sylvester Stallone – Creed

Herečka ve vedlejší roli

  • Jennifer Jason Leigh – Osm hrozných
  • Rooney Mara – Carol
  • Rachel McAdams – Spotlight
  • Alicia Vikander – Dánská dívka
  • Kate Winslet – Steve Jobs

Neanglicky mluvený film

  • Krigen (Válka) – Dánsko, režie Tobias Lindholm
  • Objetí hada – Kolumbie, režie Ciro Guerra
  • Mustang – Francie, režie Deniz Gamze Ergüven
  • Saulův syn – Maďarsko, režie László Nemes
  • Theeb – Jordánsko, režie Nádží abú Nuvár

Nejlepší animovaný film

  • Anomalisa – režie Charlie Kaufman a Duke Johnson
  • Chlapec a svět – režie Ale Abreu
  • Ovečka Shaun ve filmu – režie Mark Burton a Richard Starzak
  • V hlavě – režie Pete Docter a Ronaldo Del Carmen
  • When Marnie Was There (Léto s Marnie) – režie Hiromasa Jonebajaši

Kamera

  • Roger Deakins – Sicario: Nájemný vrah
  • Ed Lachman – Carol
  • Emmanuel Lubezki – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Robert Richardson – Osm hrozných
  • John Seale – Šílený Max: Zběsilá cesta

Původní scénář

  • Alex Garland – Ex Machina
  • Matt Charman, Ethan Coen a Joel Coen – Most špiónů
  • Josh Singer a Tom McCarthy – Spotlight
  • Jonathan Herman, Andrea Berloff, S. Leigh Savidge a Alan Wenkus – Straight Outta Compton (Vypadnout z Comptonu)
  • Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Ronnie del Carmen – V hlavě

Scénář podle předlohy

  • Nick Hornby – Brooklyn
  • Phyllis Nagy – Carol
  • Drew Goddard – Marťan
  • Emma Donoghue – Room
  • Charles Randolph a Adam McKay – Sázka na nejistotu

Hudba

  • Carter Burwell – Carol
  • Johann Johannsson – Sicario: Nájemný vrah
  • Ennio Morricone – Osm hrozných
  • Thomas Newman – Most špiónů
  • John Williams – Star Wars: Síla se probouzí

Nejlepší píseň

  • Earned It – hudba a text Abel Tesfaye, Ahmad Balshe, Jason Daheala Quenneville a Stephan Moccio; Padesát odstínů šedi
  • Manta Ray – hudba a text J. Ralph a Antony Hegarty; Zastavte vymírání
  • Simple Song #3 – hudba a text David Lang; Mládí
  • Til It Happens To You – hudba a text Diane Warren a Lady Gaga; The Hunting Ground (Revír)
  • Writing’s On The Wall – hudba a text Jimmy Napes and Sam Smith; Spectre

Výprava a dekorace

  • Eve Stewart a Michael Standish – Dánská dívka
  • Arthur Max a Celia Bobak – Marťan
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngel a Bernhard Henrich – Most špiónů
  • Jack Fisk a Hamish Purdy – Jacqueline West – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Colin Gibson a Lisa Thompson – Šílený Max: Zběsilá cesta

Kostýmy

  • Sandy Powell – Carol
  • Paco Delgado – Dánská dívka
  • Sandy Powell – Popelka
  • Jacqueline West – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Jenny Beavan – Šílený Max: Zběsilá cesta

Masky

  • Sian Grigg, Duncan Jarman a Robert Pandini – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Love Larson a Eva von Bahr – Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
  • Lesley Vanderwalt, Elka Wardega a Damian Martin – Šílený Max: Zběsilá cesta

Střih

  • Stephen Mirrione – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Hank Corwin – Sázka na nejistotu
  • Tom McArdle – Spotlight
  • Maryann Brandon a Mary Jo Markey – Star Wars: Síla se probouzí
  • Margaret Sixel – Šílený Max: Zběsilá cesta

Zvuk

  • Paul Massey, Mark Taylor a Mac Ruth – Marťan
  • Andy Nelson, Gary Rydstrom a Drew Kunin – Most špiónů
  • Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom a Chris Duesterdiek – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Andy Nelson, Christopher Scarabosio a Stuart Wilson – Star Wars: Síla se probouzí
  • Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo – Šílený Max: Zběsilá cesta

Zvukové efekty

  • Oliver Tarney – Marťan
  • Martin Hernandez a Lon Bender – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Alan Robert Murray – Sicario: Nájemný vrah
  • Matthew Wood a David Acord – Star Wars: Síla se probouzí
  • Mark Mangini a David White – Šílený Max: Zběsilá cesta

Vizuální efekty

  • Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington a Sara Bennett – Ex Machina
  • Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence a Steven Warner – Marťan
  • Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith a Cameron Waldbauer – REVENANT Zmrtvýchvstání
  • Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan a Chris Corbould – Star Wars: Síla se probouzí
  • Andrew Jackson, Tom Wood, Dan Oliver a Andy Williams – Šílený Max: Zběsilá cesta

Celovečerní dokument

  • Amy – režie Asif Kapadia
  • Cartel Land (Země kartelů) – režie Matthew Heineman
  • Podoba ticha – režie Joshua Oppenheimer
  • What Happened, Miss Simone? (Co se stalo, slečno Simone?) – režie Liz Garbus
  • Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (Ohnivá zima: Ukrajinský boj za svobodu) – režie Jevgenij Afinejevskij

Krátkometrážní dokument

  • Body Team 12 (Čističi eboly) – režie David Darg
  • Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah (Claude Lanzmann: Přízraky šoa) – režie Adam Benzine
  • A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Dívka v řece: Cena za odpuštění) – režie Šarmín Obaid-Činoj
  • Chau, Beyond the Lines (Chau a jeho boj) – režie Courtney Marsh
  • Last Day of Freedom (Poslední den na svobodě) – režie Dee Hibbert-Jones a Nomi Talisman

Krátkometrážní animovaný film

  • Bez kosmu žít nemůžeme – režie Konstantin Bronzit
  • Historia de un oso (Medvědí příběh) – režie Gabriel Osorio Vargas
  • Prologue (Prolog) – režie Richard Williams
  • Sanjay’s Super Team (Sanjayův tým hrdinů) – režie Sanjay Patel
  • Svět zítřka – režie Don Hertzfeldt

Krátkometrážní hraný film

  • Ave Maria – režie Basil Khalil
  • Day One (První den) – režie Henry Hughes
  • Shok – režie Jamie Donoughue
  • Stutterer (Koktal) – režie Benjamin Cleary
  • Všechno dobře dopadne – režie Patrick Vollrath

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.