Oskar pro DiCapria? Podle sázkařů letos tutovka!

Leonardo DiCaprio a Oscar

Můžete ho milovat nebo nenávidět, přesto bude Leonardo DiCaprio na letošním udělování Oskarů v centru pozornosti. Na ocenění čeká už více než dvacet let, nominován je pošesté, a sázkaři jsou přesvědčeni, že tentokrát už je to tutovka. Nejvíce želízek v ohni mají snímky The Revenant (12), sci-fi Šílená Max: Zběsilá cesta (10) a drama Marťan (7).

Leonardo DiCaprio patří k nejdelším čekatelům na Oskara v historii světového filmu. Více nominací a zklamaných nadějí zažili jen herci Peter O’Toole (8krát) a Richard Burton (7krát). Bookmakeři i sázející jsou ale přesvědčeni, že letos už to jednomu z nejvýraznějších herců současnosti vyjít prostě musí. Řada médií mluví o životním výkonu v jeho posledním filmu The Revenant (Zmrtvýchvstání).

Názor bookmakera

„Životní výkon? Já filmu rozumím asi jako Hřebejk biatlonu, ale životní výkon předvedl DiCaprio ve Vlkovi z Wall Street. Tam do toho dal všechno, řečeno fotbalovou hantýrkou jezdil po zadku, vítězství by si zasloužil. V Titaniku byla šance taky veliká, žádný jiný film neměl tolik nominací ani ocenění. Naopak ve svém posledním filmu řekl za první hodinu asi dvě věty. Očekáváme proto, že film získá ocenění spíš v technických kategoriích než v těch hereckých,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny. „DiCaprio ho možná dostane taky, ale spíše za zásluhy než za konkrétní film. Já osobně bych zkusil sázku na černého koně, třeba Michaela Fassbendera alias Steva Jobse v kurzu 25:1. Výhra by stačila na lístky do kina na celý rok nebo na pěknou dovolenou,“ dodává.

Mezi nominovanými herci ve vedlejší roli je horkým favoritem Sylvester Stallone (1,17:1) za roli ve filmu Creed. Také Stallone, který se v Hollywoodu pohybuje už půl století, na svého prvního Oscara teprve čeká. Zatím má na kontě „jen“ řadu kultovních filmů a kasovních trháků (Rocky, Rambo, Cliffhanger, Demolition Man, Expendables), ale jen dvě oscarové nominace (za herecký výkon a scénář k filmu Rocky, který jeho kariéru v roce 1976 nastartoval).

Sylvester Stallone

Sylvester Stallone na letošním předávání Zlatých glóbů

Mezi herečkami není situace letos tak dramatická. Cate Blanchette (30:1) a Jennifer Lawrence (30:1) už doma zlaté sošky mají, hlavní favoritkou je letos Brie Larson (1,03:1) za výkon ve filmu Room.

O cenu za nejlepší film a nejlepší režii se poperou snímky Spotlight (2,95:1), Sázka na nejistotu (5:1) a The Revenant (1,58:1) a jejich tvůrci Tom McCarthy (18:1), Adam McKay (16:1) a Alejandro Gonzales Inarritu (1,09:1).

Ostatní kategorie

Trendem posledních let je rostoucí technická kvalita filmů a stále složitější triky a vizuální efekty, které filmaři používají. Hned dva letošní filmy (The Revenant a Šílený Max: Zběsilá cesta) získaly sedm nominací v technických kategoriích. Jde o rekordní počet v celé historii Oscarů.

Přímý přenos z udílení cen poprvé v historii shlédnou také čeští diváci, a to v době, kdy se česká stopa ze světového filmu spíše ztrácí. Poslední nominaci na Oskara získal film Želary v roce 2003. Delší dobu půstu zažili čeští filmaři jen v době normalizace. Navíc na polovinu filmů, které čeští tvůrci loni poslali do kin, přišlo méně než 15 tisíc diváků. Slabý zájem o české filmy je hlavním důvodem, proč Fortuna letos nevypisuje sázkové příležitosti na České lvy.

Nejvíce zlatých sošek pravděpodobně posbírají filmy Revenant a Šílený Max: Zběsilá cesta

Nejvíce zlatých sošek za technické zpracování pravděpodobně posbírají filmy Revenant a Šílený Max: Zběsilá cesta

Zajímavosti:

  • Největšími smolaři napříč filmovými profesemi jsou hudebník Victor Young (21 neproměněných nominací) a zvukař Kevin O’Connell (20)
  • Martin Scorsese, se kterým di Caprio dlouhodobě spolupracuje, také proměnil až svou šestou nominaci na Oskara (s filmem Skrytá identita)
  • Také Steven Spielberg byl dvě dekády považován za nejlepšího producenta a režiséra Hollywoodu a první trofej získal až v roce 1994 za Schindlerův seznam
  • Absolutně nejvíce nominací získal Walt Disney (59), z žijících osobností se mu blíží hudební skladatel John Williams (50)
  • Nejvíce nominací mezi herci má Jack Nicholson (12), mezi herečkami Meryl Streepová (19), nejvíce trofejí má mezi herci Daniel Day-Lewis (3), mezi herečkami Katherine Hepburnová (4)
  • Nejvíce nominací získaly filmy Titanic a All about Eve (14), nejvíce ocenění měl taktéž Titanic a dále Ben Hur a Pán prstenů: Návrat krále (11)
  • Mezi českými filmaři je nejúspěšnější Miloš Forman (2 Oscary za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus)
  • Letos se hodně diskutuje o nízkém počtu nominací pro černošské herce. První ocenění herce černé pleti získala v roce 1939 Hattie McDanielová (Jih proti Severu). V roce 2001 triumfovala Halle Berryová zároveň s Denzelem Washingtonem. 

Výběr z kursové nabídky:

Nejlepší film 2016

Spotlight 2.95
Sázka na nejistotu 5
The Revenant 1.58
Šílený Max: Zběsilá cesta 80
Marťan 90
Room 125
Most špiónů 125
Brooklyn 175

Nejlepší herec v hlavní roli 2016

Leonardo DiCaprio (The Revenant) 1.01
Eddie Redmayne (Dánská dívka) 18
Michael Fassbender (Steve Jobs) 25
Matt Damon (Marťan) 90
Bryan Cranston (Trumbo) 88

Nejlepší herec ve vedlejší roli 2016

Sylvester Stallone (Creed) 1.17
Mark Rylance (Most špiónů) 3
Christian Bale (Sázka na nejistotu) 23
Tom Hardy (The Revenant) 19
Mark Ruffalo (Spotlight) 55

Nejlepší herečka v hlavní roli 2016

Brie Larson (Room) 1.03
Saoirse Ronan (Brooklyn) 12
Cate Blanchette (Carol) 30
Jennifer Lawrence (Joy) 30
Charlotte Rampling (45 let) 55

Nejlepší režie 2016

Alejandro Gonzales Inarritu (The Revenant) 1.09
George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta) 6.5
Adam McKay (Sázka na nejistotu) 16
Tom McCarthy (Spotlight) 18
Lenny Abrahamson (Room) 95

Zdroj: Tisková zpráva – Fortuna

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.