Pokémon Go: Návod pro začínající trenéry

pokémon go návod

Fenomén Pokémon Go konečně dorazil i do České republiky. Lehce infantilní zábava pohltila všechny věkové generace a získala si média po celém světě. Proč jsou Pokémoni tak úspěšní a jak se stát dobrým trenérem zjistíte v dnešním článku.

Nejprve ale pár základních informací o samotné aplikaci. Pokémon Go je mobilní videohra využívající možnosti „rozšířené reality“. Pomocí GPS, internetu a kamery hra propojuje pohádkový svět s realitou. Za vývojem stojí společnost Niantic, která již dříve spustila podobný projekt Ingress a známá japonská firma Nintendo.

Jak začít?

Pokemon Go si můžete jednoduše stáhnout na mobilní telefony s operačním systémem Android (verze 4.4 a novější) a iOS. Uživatele Windows a vlastníci tabletů mají prozatím smůlu.

Po instalaci vás hra vyzve k vytvoření vlastního avatara. Nabídka není příliš pestrá, ale ta největší zábava teprve příjde. Vašim prvním úkolem je vybrat si, stejně jako seriálový Ash Ketchum, mezi trojicí základních Pokémonů – Bulbasaurem, Charmanderem a Squirtlem. S výběrem nemusíte příliš otálet, všichni jsou nevytrénovaní a velmi slabí, nicméně, chytit si další je velice jednoduché. Po výběru už je vše pouze na vás.

pokemon go zaciname

Jak chytit Pokémona?

Smyslem hry je chytat Pokémony, vytrénovat je a s jejich pomocí porazit ostatní. Jenže jak vůbec nějakého chytit? Princip je jednoduchý. Při vašich toulkách krajinou máte náhodnou šanci narazit na Pokémona. Běžně to poznáte vibrací telefonu, případně se vám jeho 3D model ukáže na mapě ve vaší blízkosti. Klikněte na něj a spustí se drobný souboj mezi vámi a Pokémonem, který spočívá v přesném prohození pokéballu kruhem. Proces je ovlivněn silou Pokémona a kvalitou pokéballu, takže se nemusí vždy hned napoprvé podařit. Až se pokéball uklidní, máte vyhráno. často se stává, že poté hra zamrzne, ale nemějte obavy. Po opětovném spuštění byste svůj nový úlovek měli najít ve sbírce.

pokemon go jak chytit pokemona

PokéStops

PokéStopy jsou orientační body na mapě, která můžete pravidelně navštěvovat. Pokud se dostanete do dostatečné blízkosti, rozklikněte jej a přejeďte prstem vodorovně po obrazovce, abyste jej roztočili. Objeví se nové pokébally a další užitečné předměty. PRO TIP: Na jednotlivé bubliny nemusíte klepat, stačí zavřít křížkem a seberete vše najednou.

pokemon go pokestops

Gym & Teams

Gym (tělocvična) je místo, kde se utkávají týmy a trenéři. Abyste se zde vůbec mohli podívat musíte dosáhnout 5. úrovně a vybrat si tým . Na výběr máte ze 3 možností – červení (Valor) uznávající hrubou sílu a poctivý trénink, modří (Mystic) s důrazem na moudrost a analýzu pokémonů a žlutí (Instinct) spoléhající na svůj cit pro hru a 6. smysl. Žádný z týmů prozatím nenabízí nic navíc, a proto se rozhodněte podle týmu vašeho kamaráda nebo filosofie, která vám lépe sedí.

pokemon go tělocvična

Pokud uvidíte tělocvičnu s barvou vašeho týmu, můžete do ní (za předpokladu, že je zde místo) vložit svého Pokémona, který ji bude bránit. Pokud se vám podaří ji udržet 21 hodin získáte Stardust (potřebný pro trénink) a PokéCoiny, které lze jinak získat jen za reálnou měnu. Souboj v tělocvičně vaší barvy zvyšuje její prestiž a otevírá další místa pro Pokémony k její ochraně. Jakmile spatříte cizí tělocvičnu, soubojem její prestiž snižujete. Maximální úroveň prestiže je 10, tedy 10 bránících Pokémonů.

Užitečné tipy pro začátečníky i pokročilé

1) Každá „stopa“ u ikonky pokémonů v okolí znamená přibližně 100 metrů. Na směr musíte přijít sami.

2) Vajíčka mohou být skvělou možností pro zisk vzácnějších pokémonů. Pro jejich vylíhnutí musíte ujít určitou vzdálenost (2 / 5 / 10 km). Proces lze urychlit jízdou na kole nebo jiným pomalejším dopravním prostředkem, ovšem nespíte překročit rychlost 6,7 metrů za vteřinu, což odpovídá rychlosti 24 km za hodinu.

3) Rozdělení vajíček v Pokémon Go není náhodné. Platí zde přímá úměra, čím více kilometrů, tím lepší Pokémon. Existuje však určitá šance na zisk lepšího/horšího Pokémona, než byste správně měli získat. Přiložena tabulka vám napoví více.

pokemon go vajíčka

4) V profilu každého vašeho Pokémona najdete křivku značící jeho aktuální sílu vůči celkovému potenciálu. Sílu lze samozřejmě trénovat, nicméně je výhodnější si nechávat a vyvíjet ty nejsilnější druhy a zbytek transferem vyměnit za důležité „candy“.

5) V Pokemon Go hraje svou roli také denní doba a počasí. Na určité druhy narazíte pouze ve dne, na jiné pak třeba jen v noci nebo za deště.

7) PokéStop je určitý bod na mapě, ze kterého mohou trenéři získat pokébally a další předměty. Tyto místa můžete opakovaně navštěvovat každých 5 minut.

Více informací hledejte na oficiálních stránkách hry.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.

  • Petr nemec

    Rychlost mi to pocita pouze do 10kmh za hod
    Každopádně nevim jestli tomu tak bylo vzdy nebo je tomu tak po nove aktualizaci.