Zemřel Sam Simon, spolutvůrce seriálu Simpsonovi

sam simon charity

V neděli zemřel filantrop, vegan a spolutvůrce Simpsonových, Sam Simon. Smrt jej dostihla v 59 letech po pětiletém boji s rakovinou.

Sam Simon byl jednou z klíčových postav seriálu Simpsonovi. Společně s Mattem Groeningem a Jamesem Brooksem uvedli v roce 1989 na stanici FOX dnes legendární seriál, který kroutí na televizních obrazovkách už 26. sezónu a další jsou v plánu.

Ještě před Simpsonovými se podílel na televizních seriálech Taxi, Kancelářská krysa a Na zdraví. Simpsonovi se poprvé objevili jako krátký animák v pořadu Show Tracey Ullmanové v roce 1987.

Přestože Sam Simon seriál Simpsonovi opustil už po 4. sezóně, jeho odkaz je nesmrtelný. Právě Simon totiž stojí za tvorbou postav jako je pan Burns, šerif Wiggum, policisté Eddie a Lou či doktor Dlaha.

dr dlaha

Po práci na Simpsonových se začal věnovat charitě. Založil dobročinnou nadaci (Sam Simon Foundation), která pečuje o psy z útulků a zaměřuje se na jejich výcvik pro pomoc postiženým.

O svém majetku, který dosahuje až 100 milionů dolarů, rozhodl už v roce 2013. Tehdy zveřejnil záměr věnovat všechny peníze různým charitativním organizacím. V rozhovoru pro zahraniční média pak doslova uvedl:

„Chci, aby experimenty na zvířatech přestaly. Jsou k ničemu, nefungují. Pokud jde o hlad a změny klimatu, veganství je řešením pro téměř každý problém, kterému svět čelí.

Seriál Simpsonovi letos v Americe pokračuje 26. sérií, která se bude vysílat až do 17. května. Později snad dorazí i na naše obrazovky.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.