Zlatá mládež: Nový pořad ČT vzbuzuje rozporuplné reakce

Zlatá mládež - Foto: ČT

Česká televize odstartovala letos v listopadu unikátní projekt Zlatá mládež, ve kterém přehází pětici mladých lidí jejich dosavadní představy o běžném životě.

Pražská zlatá mládež tak pozná, jak také může vypadat každodenní život pro velkou část Čechů. V novém projektu ČT je pět mladých lidí z velkoměsta hozeno do naprosto nepřirozeného prostředí, ve kterém se musí vyrovnat s náročnou manuální prací v drsných podmínkách. V aktuálně pěti natočených dílech se účastníci stanou řezníky na jatkách, obyvateli chánova, rolníky na vesnici, pracovníky v domově důchodců a vyzkouší si i armádní kurz přežití.

Podle kreativní producentky Kamily Zlatuškové přináší Zlatá mládež záměrně kontroverzní témata, které by měly diváka bavit a zároveň mu nabídnout impuls k přemýšlení. Autorem projektu je Dušan Mulíčka. Režíroval Richard Komárek.

Zlatá mládež v Chánově

Zlatá mládež se důvěrně seznámí s obyvateli i prostředím Chánova. Foto: ČT

Vzor v zahraničí

Pořad je unikátní pouze na naše poměry. V zahraničí měly podobné docu-reality show úspěch už dříve. Britští a jiní teeneageři si například vyzkoušeli, za jakých podmínek probíhá výroba jejich triček ve Vietnamu nebo jak je náročné pracovat v thajské továrně na zpracování ryb. Na výlety do zemí třetího světa nejsou v naší nekomerční televizi finanční prostředky, přesto však autoři věří, že Česká republika skýtá pro Zlatou mládež dostatek šokujících míst.

Aktéři

Renato SalernoRenato Salerno (24 let)

Svérázný Renato v minulosti pracoval jako redaktor gay magazínu. Pro známý bulvární internetový deník komentoval módní kreace celebrit na letošním karlovarském festivalu. Jeho ambicí je však spíš to, aby se celebritou stal on sám.

Nicoleta VojkůvkováNicoleta Vojkůvková (23 let)

Nicoleta studuje soukromou VŠ v Praze, při které stíhá i zaměstnání. Cílevědomá blondýnka si po natáčení změnila barvu a styl. Nejvíce ji přitahují muži, kteří už v životě něco dokázali. Má ráda kombinaci béžové a zlaté. Je vegetariánka a ráda navštěvuje fitness nebo saunu.

Michal StaněkMichal Staněk (24 let)

Michal je student právnické fakulty v Praze a zároveň pilně pracuje na své kariéře politika. Snaží se proto pravidelně stýkat se známými tvářemi ze světa politiky i showbusinessu, a to na squashi, golfu nebo na večírku určeném pouze pro VIP osobnosti.

Cao Hoang YenCao Hoang Yen (21 let)

Vietnamka Yeni žije od dětství v České republice a posledních několik let v Praze. V roce 2010 se stala druhou vicemiss Vietnam České republiky. Primárně se věnuje fotomodelingu, ovšem píše i články pro vietnamský časopis, který vychází v celé Evropě.

Jiří KocmanJiří Kocman (25 let)

Jiří je pražský herec, jehož hlas nejspíš znáte. Daboval totiž postavu kouzelníka Rona Weasleyho z filmové série Harry Potter. Jeho prozatím poslední role byla ve filmu režiséra Michala Samira Hany. Miluje steaky a Prahu. Tvrdí, že venkov pro něj začíná už na pražském Pankráci.

První ohlasy

První díl nazvaný „Na jatkách“ (odvysílán 18. listopadu) vzbudil u diváků rozporuplné reakce. Značná část si na oficiálním Facebooku ČT stěžovala na skutečně drastické prostředí a zacházení se zvířaty, zatím co jiní diváci kritizovali pohrdavé chování zhýčkaných aktérů. Na CSFD.cz si zatím pořad vysloužil průměrné hodnocení – 46%.

Zlatá mládež běží každou středu ve 21:30 na ČT 1 nebo ji najdete v online archivu na oficiálních stránkách.

David Illek

Student ekonomie se zájmem o popkulturní dění, tvorbu stránek a seo optimalizaci. Hollywoodi jsou projekt jediné osoby.